הספר "דיפלומט" מאת זלמן שובל יצא לאור

 

בכירי הזירה המדינית, הפוליטית והבנקאית כמו גם ידידים וקרובי משפחה הגיעו לאירוע ההשקה החגיגי של הספר "דיפלומט" מאת זלמן שובל, שנערך אתמול (יום א), במוזיאון תל אביב.

בין המברכים: שר הביטחון ושר החוץ לשעבר משה ארנס, השופט אליקים רובינשטיין שהיה בין השאר גם מזכיר הממשלה, פרופ' אלכס מינץ ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה וכמובן זלמן שובל.

 

בין המוזמנים: גד פרופר, דן פרופר, יאיר המבורגר, גדעון המבורגר, מיקי פדרמן, אלפרד אקירוב , יעקב פרנקל נגיד בנק ישראל לשעבר ,המוזיקאי אלדד שרים ואחרים.

 

עוד על אודות הספר והמחבר:

"במזרח התיכון הולך ומתרחב הכאוס, וקרוב לוודאי שהוא לא ייעלם בעשורים הקרובים, אך יש דברים שנשארים יציבים וקבועים, ובהקשר זה יש להדגיש את חשיבות היחסים המיוחדים של ישראל עם ארצות-הברית, למרות הנסיגה במעמדה הבינלאומי, שחלקה מרצון ויש לקוות שהיא זמנית".

 

כך קובע זלמן שובל, האיש היחיד שמילא פעמיים את התפקיד הדיפלומטי המשמעותי ביותר בישראל – שגריר בוושינגטון, בין השנים 1990-93 ו-1998-2000, תחת ארבעה ראשי ממשלה שונים באופיים ובגישותיהם: יצחק שמיר, יצחק רבין, בנימין נתניהו ואהוד ברק, שעל יחסיו עימם הוא מספר בגילוי-לב.

 

ג'יימס בייקר, מהבולטים בין שרי החוץ של ארה"ב בתקופה המודרנית, אמר עליו: "אין איש שעשה יותר מזלמן למען תהליך השלום".

שובל, שהגיע כילד לתל-אביב הקטנה של סוף שנות ה-30' [ועד היום הוא שבוי בקיסמה], נמשך לפוליטיקה עוד מנעוריו. בגיל 16 פגש לראשונה את משה דיין, ובשנים הבאות התפתחו ביניהם יחסי ידידות ואמון עמוקים. אחרי לימודים בארה"ב ובשווייץ, ושירות כקצין בחטיבת המחקר של אמ"ן, החל לפעול בתחום הכלכלי, בעיקר הבנקאי, אך, כעדותו, "החיידק הפוליטי לא עזב אותי". הוא היה בין מייסדי רפ"י ב-1965, נכנס לכנסת ב-1970 במקומו של דוד בן-גוריון, ונטל חלק פעיל בהקמת הליכוד ב-1973. בעת כהונתו של דיין כשר החוץ (1977-79) הופקד על ההסברה הישראלית בחו"ל כולל בוועידת קמפ-דיוויד (1978) בה נחתם הסכם השלום עם מצרים.

 

בשתי הקדנציות שלו כשגריר ישראל בארה"ב זכו הבנתו המדינית, כישוריו הדיפלומטיים ונועם הליכותיו לאהדה ולהערכה ללא תקדים מצד שולחיו בישראל, בני שיחו במימשל האמריקני, והקהילה היהודית הגדולה בארה"ב. הוא השתתף בוועידת מדריד ובשיחות השלום בוושינגטון. במקביל עסק בתחומים רגישים כגון החיכוכים עם ארה"ב בנושא טכנולוגיות צבאיות, המאבק במאמצי ההתגרענות של איראן, ומילא תפקיד מרכזי בהשגת הערבויות האמריקניות לקליטת עולי בריה"מ לשעבר.

 

הספר, הכתוב בשטף ולפעמים בהומור דק, מציג בפני הקורא תמונה רחבה ומסקרנת של העשייה הדיפלומטית מבפנים, כפי שהיא באמת, ומגדיר את היעדים המדיניים באופק שלפנינו. זהו ספר חובה לכל מי שמתעניין בהיסטוריה המדינית והמפלגתית של ישראל. אשמח להציע לך ראיון ראשון עם שובל לרגל צאת הספר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תערוכת קליגרפיה של אמן הקליגרפיה הנודע מקוריאה, פרופ' סלטי פארק

 

בסוף השבוע נפתחה ברמת גן תערוכת קליגרפיה של אמן הקליגרפיה הנודע מקוריאה, פרופ' סלטי פארק. קליגרפיה היא תחום חשוב ועתיק יומין באמנות מזרח אסיה. בפתיחת התערוכה השתתפו שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שגריר קוריאה בישראל, לי גון-טה; קונסול הכבוד של קוריאה בישראל, עו"ד עמיחי עורקבי; שר התיירות, יריב לוין, ראש המוסד בעבר, אפרים הלוי ואורחים מכובדים רבים נוספים.

 

הקליגרף, סלטי פארק, זכה על יצירותיו בתחום הקליגרפיה בפרסים רבים ברחבי העולם. יצירותיו הוצגו במקומות נחשבים ברחבי העולם: בפריז, בלונדון, בטוקיו, בבייג'ינג, ברומא ועוד. פרופ' פארק משלב ביצירותיו מוטיבים של מזרח ומערב תוך התבססות על זרם האקספרסיוניזם המעמיד במרכז היצירה את היוצר ואת ראייתו הפנימית. האמן משלב ביצירותיו פסוקים מהתנ"ך באותיות קוריאניות. התערוכה תוצג עד ה-21 לינואר 2016 בגלריית משרד מיתר ליקוורניק גבע לשם וטל, ברחוב אבא הילל 16 ברמת גן.

 

בין האורחים הנוספים היו: ח"כ רוברט אילטוב יו"ר אגודת הידידות ישראל קוריאה בכנסת, ח"כ חיליק בר סגן יו"ר הכנסת ומזכ"ל מפלגת העבודה, חבר הפרלמנט ההולנדי Han-Ten Broke, עורכי הדין דני גבע, אלון גלרט ממשרד מיתר-ליקוורניק, יורם מובשוביץ מנכ"ל מיתר-ליקוורניק, יוסי גיל-אור וגבי הייק, יואב שלוש יו"ר קרן הסיכון אביב ונצ'רס וכן אנשי העסקים: שוקי אברמוביץ', רוני ומאיה דוידוף, אילן ואסנת ניר, יעל אלמוג זכאי, בנצי מילר, ישראל רייף, יריב ומיכל גילת, שרה ומשה אללוף, דן טוכנר, צ'יריץ ומסרט קסביאל, שמואל בראור, גיל ססובר,


נקריין קו (Mr. Crain Ko) נשיא סמסונג ישראל, יועצי התקשורת יובל ארד ואיילת פריש, ד"ר רוית כהן-מיתר, חגית קמין ואורחים מכובדים נוספים.

 

ישראל וקוריאה מציינות השנה 54 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים ביניהן. שתי המדינות נוסדו באותה שנה ויש ביניהן הרבה מהמשותף. קוריאנים רבים מזדהים עם ההיסטוריה של עם ישראל, ופעם בשנה באי ג'ינדו הם מציינים את קריעת ים סוף. העם הקוריאני אוהב מאוד את ישראל, ומסיבה זו המוני קוריאנים נוהרים לישראל מידי שנה. מספר התיירים מקוריאה לישראל הוא הגדול ביותר מבין מדינות אסיה. גם יחסי המסחר בין המדינות משגשגים.

 

קוריאה מציעה למבקרים תרבות עשירה, היסטוריה, נופים מרהיבים, אוכל בריא וטעים, ומערכת משוכללת של כבישים ותשתיות. קוריאה מקבלת את התייר הישראלי בזרועות פתוחות ובאהבה. היא בטוחה מאוד לתייר הישראלי.

 

בתמונה מימין לשמאל: פרופ' סלטי פארק, שגריר קוריאה בישראל, לי גן-טה, שרת התרבות והספורט, מירי רגב; שר התיירות, יריב לוין וקונסול הכבוד של קוריאה בישראל, עו"ד עמיחי עורקבי.

 

צילום באדיבות: אביב חופי

 

 

 

 

 

 

 

פתיחה מחודשת של שגרירות ישראל במצרים

שגרירות ישראל במצרים חוזרת לפעול היום (09/09) לאחר 4 שנים, אשר במהלכן "צונאמי" שטף את המזה'ת ושינה את פניו לעד. בעקבות אירועים דרמתיים שהתחוללו בקהיר, היום בדיוק לפני 4 שנים, הדיפלומטים הישראלים נאלצו לעזוב את השגרירות הישראלית. בארבע השנים האחרונות, נאלצו לעבוד הדיפלומטים הישראלים בתנאים מורכבים והמעבר לשגרירות לבטח יקל על הפעילות הדיפלומטית השוטפת.

 

 

משלחת בראשות מנכ"ל משרד החוץ, ד"ר דורי גולד, הגיעה היום לקהיר לציין את האירוע החגיגי. את הטקס כיבדו בנוכחותם סגן ראש הטקס המצרי, שגריר ארה"ב במצרים, וכן עובדי שגרירות ישראל בקהיר בראשות השגריר חיים קורן. לאחר טקס הרמת הדגל הישראלי ונאומי הבכירים, הוסר הלוט משלט השגרירות וסמל מדינת ישראל. האירוע נחתם בשירת התקווה וכן ההמנון המצרי.

 

מנכ"ל משרד החוץ, ד"ר דורי גולד: "תחת הנהגתם של רה'מ בנימין נתניהו ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, הצלחנו להדוף את האיומים ואנו עובדים ביחד למען יציבות ושגשוג במזה'ת. מצרים תמיד תהיה המדינה הגדולה והחשובה ביותר באזורנו, ואין פלא שבעולם הערבי נהוג לקרוא למצרים "אום אלדוניה" - אם העולם."

 

אנו לקראת ראש השנה, תקופה של התחלה חדשה, והאירוע המתקיים בקהיר הינו התחלה חדשה גם הוא. מקהיר מאחלים מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד ופמלייתו, יחד עם שגריר ישראל במצרים חיים קורן, שנה טובה וחתימה טובה.

 

 

 

 

 

 

ביקור נשיא הונדורס בישראל -   , חואן אורלנדו הרננדס, בישראל  28-30 באוקטובר 2015   :הצהרה משותפת

 

ישראל והונדורס חולקות ידידות והערכה משותפת המשתקפות ביחסים הבילטרליים הקרובים בין המדינות.


ביקורו של נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס (Juan Orlando Hernández) (בוגר מש"ב - המרכז לשיתוף פעולה בינ"ל במשרד החוץ, הראשון שהגיע לתפקיד ראש מדינה) בראש משלחת רמת דרג הכוללת את שר החוץ, שר ההגנה, שר החקלאות, שר התשתיות הלאומיות ורמטכ"ל צבא הונדורס, מעיד על היחסים הקרובים בין המדינות ועל החשיבות שרואות ישראל והונדורס בקידום היחסים הבילטרליים והעמקתם.


הונדורס הוכיחה בעבר את מחויבותה לביטחון מדינת ישראל וממשיכה לתמוך בזכותה של ישראל לחיות בביטחון, ולהגיע לשלום עם שכניה. נשיא הונדורס קרא לצדדים לחזור לשולחן המו"מ ברוח פתרון שתי מדינות לשני עמים.

 


ישראל עוקבת אחרי מאמצי ממשלת הונדורס להתמודד עם האתגרים מולם ניצבת ומברכת אותה על הצלחותיה בתחום המאבק באלימות בסחר בסמים ובפשע המאורגן, כמו גם בשחיתות ובאי מיצוי הדין, תוך שיתוף פעולה עם ארגון מדינות אמריקה (OAS) באמצעות כוח המשימה לתמיכה במאבק בשחיתות ובאי מיצוי הדין ותרומה לחיזוק שלטון החוק בהונדורס (MACCIH).


הונדורס מקדמת אג'נדה אזורית עם שכנותיה בהסכמים בילטרליים ותוכנית "ברית השגשוג", כמו גם פרויקטים כלכליים לאומיים כגון גשר יבשתי בין האוקיאנוס השקט לאוקיאנוס האטלנטי ובניית מרכזים לוגיסטיים לקידום הסחר העולמי.


כבוגר מש"ב, ציין נשיא הונדורס את חשיבות הסיוע הישראלי לפיתוח הונדורס באמצעות הכשרות של מאוד אזרחי הונדורס בקורסי מש"ב בישראל ובהונדורס.


ישראל תמשיך לשתף פעולה עם הונדורס, כמו שעשתה לאורך שנים, בתחומי החקלאות, החינוך, הבריאות, המדע והטכנולוגיה וניהול המים בעיקר לאור הבצורת הקשה הפוקדת את הונדורס בשנה האחרונה.


בימים אלו ממש מתקיים בהונדורס קורס ניהול מים לחקלאות שמעביר מומחה ישראלי, ומשלחת נוספת צפויה לצאת בשבועות הקרובים לטגוסיגלפה על מנת לחלוק עם הונדורס את הידע הישראלי בהתמודדות עם המדבור והמחסור במים לחקלאות ולשתייה.


שיתוף הפעולה החקלאי עם הונדורס יתמקד בנושאי ניהול מים והשקיה, בקר לחלב, זרעים משופרים וסיוע לוגיסטי לחקלאים. ישראל גם תחלוק עם הונדורס את הידע שצברה בנושא ביטחון אזרחי ובנושאי ביטחון סייבר.


ביקור זה של נשיא הונדורס מהווה נדבך חשוב בשדרוג היחסים בין המדינות וסמל לידידות בין העמים החולקים ערכים משותפים המבוססים על דמוקרטיה, זכויות אדם, מדינת חוק ושאיפה לפיתוח, צמיחה ושלום.

 

צילום  :מירי שמעונוביץ

 

 

 

 

 

 

 

 

ביום שישי 4.9.15 התקיימה בבית של מר שמואל שליזנגר קונסול כבוד של מדינת קרואטיה, בסביון, מסיבת חברים אליה הוזמנו אנשיי חברה, אנשיי עסקים וצורכי תרבות

 

בפגישה השתתף חנן גודר – שגריר לדרום סודן יו"ר ועד עובדים משרד החוץ ירושלים וגם העיתונאי נח הלפרין, שנשא דברי ברכה וכן מר מרק גל יו"ר ומנכ"ל פורום ירושליים לשלום צודק ועתיד האנושות שנשא דברי ברכה וקישור.

 

עו"ד מיקו מנחם, היסטוריון, נשא דברים בנושאי – "אבני דרך בתולדות יהודי ספרד".

 

עו"ד מיקו מנחם, ובהיותו בעצמו צאצא של מגורשי ספרד ודובר לדינו כשפת אם סקר את הנפשות הפועלות באותה תקופה, מנהגים, מסורת, פתגמים והביע בדבריו התייחסות כמעט אישית לכל נושא הנקרא יהדות ספרד, והקורות אותה, שזר בדבריו אגדות וסיפורים הן מאותה תקופה והן מימינו אלה.

 

הרצאתו / שיחתו של עו"ד מיקו מנחם זכתה להתעניינות ותהודה רבה בקרב המשתתפים.


מאליו יובן שללא האירגון, האירוח, והאווירה שבאו לידי ביטוי בפעילותו של קונסול הכבוד מר שמואל שלזינגר לא הייתה הצלחת המפגש כל כך ניכרת.

 

למותר לציין שהתקרובת והאווירה הלבבית שהקרין המארח מר שמואל שלזינגר, היו מעל ומעבר למצופה ולמקובל באירועים מסוג זה.

 

ועל כך שלוחה לו ברכת יישר כח.