שני צעירים ישראלים זכו בפרס הראשון בתחרות האפליקציות היוקרתית (MPA) לסמארטפונים שנערכת כבכל שנה ביומו הראשון של קונגרס המובייל העולמי בברצלונה.
רק לסבר את האוזן לגודל המעמד - הזוכה הגדולה של התחרות בשנת 2010 הייתה אפליקציית Waze הישראלית.


הרן יפה ועמרי ארז עומדים מאחורי 'פנזינו' (Fansino) – אפליקציה המאפשרת למוזיקאים להתחבר למעריציהם, מאפשרת לאמנים לדעת מי מאזין להם בזמן אמת, ולתקשר אתו באמצעות הרשתות החברתיות, ומאפשר למעריצים לקבל מידע על האמנים האהובים עליהם – כולל על הופעות המתקיימות בקרוב בסביבתם.


לדברי השניים, 'פנזינו', מאפשרת למוסיקאים לראות מי שומע את המוסיקה שלהם בסמרטפון בזמן אמת, ומאפשרת לשני הצדדים ליצור קשר אחד עם השני. בעשותה כך, פנזינו מנסה לעזור למוסיקאים להתגבר על כשל השוק שנוצר בתחום המוסיקה בשנים האחרונות, ולקרב את המעריצים לאמנים האהובים עליהם.


לדברי הרן יפה, המעבר לתכנים דיגיטליים ושירותיי סטרימינג הוביל לצניחה חדה בהכנסות של מוסיקאים. במקום להתפרנס ממכירות של יצירותיהם, עברו המוסיקאים למודל רווח המבוסס על הופעות חיות. בשל כך מוצאים מוסיקאים רבים את עצמם מבלים לאורך שעות ארוכות בניהול פרופילים אישיים ודפי מעריצים ברשתות החברתיות השונות, עבודה סיזיפית ומתסכלת.


לדברי יפה וארז, 'פנזינו' עושה בשביל המוזיקאי את הפעולה הזו, ומאפשרת לו להתקרב אל מעריציו, בצורה מאד נוחה ומגוונת. לאפליקציה, שכיום ניתנת להורדה בעיקר למחזיקי סמארטפונים עם מערכת הפעלה אנדרואיד - יש שני ממשקים – ממשק למוזיקאים, וממשק לצרכני מוזיקה.


הממשק למוזיקאים מאפשר להם להיחשף למידע מעניין בזמן אמת – מי מאזין להם עכשיו? כמה זמן הוא האזין ליצירות שלהם בתקופה האחרונה, ולאילו יצירות, וכן את זהותו המדויקת של המעריץ – כולל פרופיל הפייסבוק שלו. כמו כן, מאפשרת האפליקציה דיבור ישיר בין האמן למעריצים שלו (אבל לא ההיפך..).


זו הפעם הראשונה שפלטפורמת מובייל משתמשת במידע שכזה כדי לקרב בין שני הצדדים ולא להרחיקם. פנזינו נולדה מתוך כאב אישי. לאחר שהחלים מפציעה אנושה במלחמת לבנון השנייה, החליט הרן יפה להתמקד במוסיקה.


התסכול שחש בעקבות השינויים שחלו בתחום המוסיקה הובילו אותו להקים את 'פנזינו' עם חברו הטוב עומרי ארז, אותו פגש בהמבורג שבגרמניה.
עומרי, דיג'יי ומהנדס תוכנה שלמד באוניברסיטה בהמבורג, התמחה במהלך השנים בפיתוח מערכות ניטור לזכויות יוצרים וטכנולוגיות ללחימה בפיראטיות באינטרנט. עומרי הכיר מקרוב את כשל השוק בתחום המוזיקה, וזיהה את הפוטנציאל של הפלטפורמה. ביום שני שעבר הציג עומרי את פנזינו בתחרות היוקרתית של אפליקציות המובייל בברצלונה – וקטף את הפרס הראשון.


לתחרות ניגשו 800 מפתחי אפליקציות, מתוכם עלו לשלב הגמר 16 בלבד, ומהם נבחרה 'פנזינו'.
לדברי עמרי ארז אלו ימים הראשונים בהם נחשפת האפליקציה בציבור - וכבר עכשיו ניתן לראות כיצד היחסים בין האמנים למאזיניהם נרקמים ומתהדקים. בחברה מקווים שיחסים אלו יובילו בסופו של דבר לעלייה בהכנסות המוסיקאים ע״י מסחר אלקטרוני.


הנה חלקים מראיון שקיימה הכתבת סימונה וויינגלס מהשבועון 'גיקטיים' – לרגל הזכייה של צמד הישראלים בפרס:
לפני עשור, כוכבי רוק היו שליטי היקום: סופר-מגניבים, עשירים, נרדפים על ידי מעריצות ומעריצים, וסמלים תרבותיים מהלכים. אך אז פרץ האינטרנט בפס-רחב, והמוזיקה במהותה הפכה ל"חופשיה".


"כיום, רוב הנגנים לא מסוגלים אפילו להתפרנס בכבוד, והדרך היחידה הפתוחה בפניהם להכנסות היא מהופעות, ולא ממכירת דיסקים" אומר הרן יפה, שיחד עם עמרי ארז הקימו את 'פנזינו'.


לדברי יפה, מהפכת הווב 2.0 הייתה אמורה לשחרר את מוזיקאים מ'החבר'ה הרעים' קרי חברות תקליטים. אך במקום זאת, הפכו האמנים לעבדים מודרניים, המקדישים את כל זמנם הפנוי לקידום עצמי בפייסבוק, YouTube וטוויטר - העבודה סיזיפית שלא הניבה בדרך כלל הכנסות בפועל.
למעשה, הנתונים הסטטיסטיים מגבים את טענתו של יפה.


בשנת 1999, הרוויחו מוזיקאים 14.6 מיליארד דולר בהכנסות ממכירות מוזיקה, אבל עד שינה 2012, המספר היה 5.3 מיליארד דולרים.
לאחר שלמד להכיר את מצבם העגום של המוזיקאים, חבר יפה לחברו עמרי ארז, ויחד הם פיתחו אפליקציית אנדרואיד, שהם מקווים כי תעביר את הכוח בחזרה למוסיקאים - ותעזור להם להתפרנס בכבוד.


איך זה עובד?
'פנזינו' היא אפליקציה שגם המוזיקאים וגם המעריצים עושים בה שימוש כאחד.


בממשק למוזיקאים, מאפשרת האפליקציה לאמן לעקוב מי בדיוק מאזין להם בשעת אמת באמצעות מעקב אחר שירותי סטרימינג כמו Spotify, פנדורה וDeezer, אשר כיום משלמים למוזיקאים רק שברירי אחוזים מכל שיר שלהם שמושמע.


זו בעיה, כי במערכת האקולוגית המוזיקה של היום, אם מוסיקאי רוצה להצליח, הוא חייב "להיות מעורב בשיח עם הקהל שלו - ולטפח איתו אינטימיות."
מסביר יפה, מאפשרת ניתוח מאד מעניין של מסדי נתונים מאד מפורטים – תוך שימוש בממשק משתמש מאוד נקי וחלק.


כאשר משתמש מוריד את האפליקציה למובייל שלו, האפליקציה עוקבת אחר המוזיקה לה מאזין בעל המכשיר.
"אם האמן ידוע פחות, ייתכן שיש רק שני משתמשים שמאזינים לו בזמן נתון בכל העולם, הוא יכול ליצור קשר עם שניהם, להגיד שלום, ולנהל איתם שיחה" אומר יפה.


"אם מישהו כמו ריהאנה משתמש באפליקציה, ייתכן שהוא יחזה ב-1,000 מאזינים בו זמנית.


כמובן שבמקרה כזה אי אפשר לתקשר ברמה האישית עם אומן שכזה. במקרה כזה Fansino בוחר אוהדים, על פי דירוג של חשיבות למשל, אלה עם ימי הולדת, או אלה הממוקמים בעיר שבה יש לאמן קונצרט בקרוב – ומאפשרת לאמן לתקשר איתם ישירות".


כן, אבל איך Fansino יודעת למה המשתמשים מאזינים? "האוהדים חושפים את עצמם מרצונם על ידי הורדת האפליקציה שלנו."
אבל למה אוהדים צריכים להוריד את האפליקציה?


"לפעמים, כשאתה מקשיב ליצירה מוזיקלית, פתאום אתה אומר, 'וואו! השיר הזה הוא עליי. אתה רוצה להגיד את זה לאמן. זו הסיבה מדוע אנשים מפרסמים פוסטים בפייסבוק. תארי לעצמך סיטואציה שבה ילדה בת 15 נמצאת בחדר שלה, מוקפת בפוסטרים הקירות של הלהקה האהובה עליה, היא שרה ומסרקת את שיערה במברשת, ופתאום אחד מחברי הלהקה שבפוסטר פונה אליה בסמארטפון ואומר לה, 'היי טיפאני, תודה לך על היותך האוהדת מספר אחת שלנו בשיקגו. זה מדהים! הנערה הזו פשוט תהפוך למלכת בית הספר שלה. החיים שלה ישתנו. ואנחנו רוצים לעזור לבנות קשרים כאלה."


יפה מתאר את עצמו כאוהב את החיים, אבל הביטוי הזה הוא יותר מסתם קלישאה. בחודש אוגוסט שנת 2006, באחד מהימים האחרונים של מלחמת לבנון השנייה, הנגמ"ש של יפה נפגע על ידי טיל נ"ט, כשהנגמ"ש עשה את דרכו חזרה לגבול עם ישראל.


"תישאר איתנו" צעקו לו חבריו החיילים וקרעו את בגדיו כדי לבדוק את חומרת פציעתו. יפה נלקח לבית החולים רמב"ם, ופניו היו כה הרוסות מהכוויות - שהוריו לא יכלו לזהות אותו.
ברדיו החליטו להשמיע את הסינגל היחיד שיפה הוציא עד אותה העת, והקריין ברדיו אמר שהסינגל הזה הוא של הרן שנמצא בקומה, ואמר "תתעורר הרן, תתעורר" ואחרי זמן קצר הוא באמת התעורר.


לאחר תקופה ארוכה של שיקום, עבר יפה בסופו של דבר לניו יורק, שם למד באוניברסיטת קולומביה. זמן מה לאחר מכן, הוא עבר להמבורג, שם הוא ניגן בלהקה, ובשנה וחצי האחרונות עבד עמרי ארז על פיתוח Fansino. הרן עקר לאחרונה לסן פרנסיסקו, בעוד עמרי נשאר בהמבורג.
לקריאת הראיון כולו:


http://www.geektime.com/2015/03/04/save-the-music-industry-fansino-rocks-the-oscar-for-apps/