תערוכה "שמיכה מחבקת", פרויקט יוצא דופן של המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר ו"המרכז הרפואי לבריאות הנפש "לב השרון  

 

 

מה מחבר בין פסיכיאטריה ועיצוב אופנה?

"שמיכה מחבקת"

פרויקט ייחודי של המרכז לבריאות הנפש "לב השרון"

והמחלקה לעיצוב אופנה בשנקר למען נפגעי.ות טראומות על רקע מיני

 

"שמיכה מחבקת" הוא שמה של תערוכה ייחודית שתיפתח בסוף החודש בשנקר. היא מציגה שיתוף פעולה יצירתי ומרגש בין המחלקה לעיצוב אופנה  בשנקר לבית המרכז לבריאות הנפש לב השרון לטיפול בנפגעי.ות טראומה על רקע תקיפה מינית.

אחת מכל שלוש נשים, ואחד מכל שישה ילדים, יעברו תקיפה מינית במהלך חייהם. אירוע של תקיפה מינית הינו טראומטי ויכול להביא להתפתחות של משבר נפשי שאחד מביטוייו הוא קושי בוויסות חושי, המייצר סבל נוראי עד לנתק מוחלט מהעולם ומהסביבה.

     במרכז לבריאות הנפש לב השרון מצאו שבאמצעות משקל פיזי קבוע (DPS – deep pressure stimulation) העוטף את הגוף אפשר להביא להקלה פיזית ורגשית משמעותית. המשקל הפיזי הקבוע מאפשר למטופל.ת להרגיש עטופ.ה ובכך לייצר תחושה גופנית ונפשית של חיבוק מערסל ומגן, המרגיע את המטופל.ת.

     שמיכה כבדה (Gravity blancket) היא מוצר הקיים בעולם ככלי טיפולי לבעיות שונות, ביניהן הפרעות שינה, הרפיה במצבי לחץ ועוד. השמיכה הכבדה כשמה כן היא – שמיכה השוקלת בין 10 ל-14 ק"ג באמצעות סוגי מילוי שונים. שמיכות כאלה נמצאות בשימוש בבית החולים "לב השרון", לצורכי וויסות חושי ורגשי למטופלים הנמצאים במצב נפשי משברי ובייחוד למטופלות הסובלות מההשלכות של טראומה מינית.

 

     

בינואר 2017 חברו מרכז בריאות הנפש לב השרון והמחלקה לעיצוב אופנה בשנקר לפרויקט משותף וחלוצי בו נלקחה השמיכה הכבדה שנעשה בה שימוש עד היום והיא עוצבה מחדש על ידי סטודנטים מהמחלקה לעיצוב אופנה בשנקר. בפרויקט נוצרו 10 שמיכות כבדות בעלות אמירה אסתטית, טיפולית וחברתית המתייחסת לצרכים הייחודיים של נפגעי.ות טראומה מינית.

השמיכות הכבדות שנוצרו בפרויקט ייחשפו לקהל הרחב בתערוכת "שמיכה מחבקת" שתוצג בגלריה לורבר בשנקר. עשר השמיכות יהיו מונחות על גבי פופים במרחב התערוכה, וקהל המבקרים מוזמן להתנסות ולהתכסות.

את תערוכת השמיכות תלווה תערוכת צילומים של הצלמת מירי דוידוביץ ובה עשרה מובילי דעת קהל מעולמות התרבות והספורט מצולמים עם השמיכות: ישראל אהרוני, רות אסרסאי, גלית גוטמן, יעל גולדמן, אברהם טל, טיילור מלכוב, סתיו סטרשקו, הראל סקעת, שחר פאר ומוטי רייף.

 

אוצר ומנהל קריאייטיבי: רונן לוין.

מרכזת הפרויקט מטעם "לב השרון": ענת כרם-אנג'ל.

צילום: מירי דוידוביץ

 

תערוכת "שמיכה מחבקת" תוצג בגלריה לורבר בשנקר,

רח' ידע עם 8, רמת גן בין התאריכים 29.10-26.11.18.

הכניסה חינם!

שעות פתיחה: א'-ה' בשעות 9:00-20:00 וביום ו' 9:00-13:00.

 

 צילומים של הכתבה   סילביה גולן