ביקור נשיא הונדורס בישראל -   , חואן אורלנדו הרננדס, בישראל  28-30 באוקטובר 2015   :הצהרה משותפת

 

ישראל והונדורס חולקות ידידות והערכה משותפת המשתקפות ביחסים הבילטרליים הקרובים בין המדינות.


ביקורו של נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס (Juan Orlando Hernández) (בוגר מש"ב - המרכז לשיתוף פעולה בינ"ל במשרד החוץ, הראשון שהגיע לתפקיד ראש מדינה) בראש משלחת רמת דרג הכוללת את שר החוץ, שר ההגנה, שר החקלאות, שר התשתיות הלאומיות ורמטכ"ל צבא הונדורס, מעיד על היחסים הקרובים בין המדינות ועל החשיבות שרואות ישראל והונדורס בקידום היחסים הבילטרליים והעמקתם.


הונדורס הוכיחה בעבר את מחויבותה לביטחון מדינת ישראל וממשיכה לתמוך בזכותה של ישראל לחיות בביטחון, ולהגיע לשלום עם שכניה. נשיא הונדורס קרא לצדדים לחזור לשולחן המו"מ ברוח פתרון שתי מדינות לשני עמים.

 


ישראל עוקבת אחרי מאמצי ממשלת הונדורס להתמודד עם האתגרים מולם ניצבת ומברכת אותה על הצלחותיה בתחום המאבק באלימות בסחר בסמים ובפשע המאורגן, כמו גם בשחיתות ובאי מיצוי הדין, תוך שיתוף פעולה עם ארגון מדינות אמריקה (OAS) באמצעות כוח המשימה לתמיכה במאבק בשחיתות ובאי מיצוי הדין ותרומה לחיזוק שלטון החוק בהונדורס (MACCIH).


הונדורס מקדמת אג'נדה אזורית עם שכנותיה בהסכמים בילטרליים ותוכנית "ברית השגשוג", כמו גם פרויקטים כלכליים לאומיים כגון גשר יבשתי בין האוקיאנוס השקט לאוקיאנוס האטלנטי ובניית מרכזים לוגיסטיים לקידום הסחר העולמי.


כבוגר מש"ב, ציין נשיא הונדורס את חשיבות הסיוע הישראלי לפיתוח הונדורס באמצעות הכשרות של מאוד אזרחי הונדורס בקורסי מש"ב בישראל ובהונדורס.


ישראל תמשיך לשתף פעולה עם הונדורס, כמו שעשתה לאורך שנים, בתחומי החקלאות, החינוך, הבריאות, המדע והטכנולוגיה וניהול המים בעיקר לאור הבצורת הקשה הפוקדת את הונדורס בשנה האחרונה.


בימים אלו ממש מתקיים בהונדורס קורס ניהול מים לחקלאות שמעביר מומחה ישראלי, ומשלחת נוספת צפויה לצאת בשבועות הקרובים לטגוסיגלפה על מנת לחלוק עם הונדורס את הידע הישראלי בהתמודדות עם המדבור והמחסור במים לחקלאות ולשתייה.


שיתוף הפעולה החקלאי עם הונדורס יתמקד בנושאי ניהול מים והשקיה, בקר לחלב, זרעים משופרים וסיוע לוגיסטי לחקלאים. ישראל גם תחלוק עם הונדורס את הידע שצברה בנושא ביטחון אזרחי ובנושאי ביטחון סייבר.


ביקור זה של נשיא הונדורס מהווה נדבך חשוב בשדרוג היחסים בין המדינות וסמל לידידות בין העמים החולקים ערכים משותפים המבוססים על דמוקרטיה, זכויות אדם, מדינת חוק ושאיפה לפיתוח, צמיחה ושלום.

 

צילום  :מירי שמעונוביץ