סרטה של דורית חכים, "ירח בבית 12", בהפקת מובי פלוס, יוצא להקרנות בבתי הקולנוע בישראל.

 

"ירח בבית 12" מביא למסך את סיפורן של שתי אחיות; לני (יערה פלציג), בת ה21, החיה בבית ילדותה במושב ומטפלת במסירות באביה החולה, שמאושפז בבית החולים. ואחותה הגדולה, מירה (יובל שרף), אשר ניתקה קשר עם המשפחה לפני שנים רבות ומאז חיה בתל אביב, שם היא מנהלת יחד עם בן זוגה, דורון (גל תורן), את מועדון הלילה הכי נחשב בעיר. לילה אחד מירה מתדפקת על דלת הבית במושב .המפגש המחודש בין האחיות פוער אצל שתיהן את פצעי העבר והן נאלצות להתמודד עם הנסיבות שהביאו לקרע ביניהן. לתוך היחסים השברירים ביניהן נכנס השכן החדש במושב –בן (גפן ברקאי), נער מתבודד בן 16. לני ומירה עושות את הדרך חזרה האחת אל השנייה במסע התבגרות שסופו גאולה הדדית.

 

"ירח בבית 12" מציג דרמה משפחתית המשלבת סודות, כאב, מיסטיקה, עוצמה נשית ומעל הכל את הקשר הבלתי מוסבר והחזק של אחיות.

 

"ירח בבית 12" התחרה בתחרות הרשמית בפסטיבל הקולנוע ירושלים 2016, אחרי שזכה בציון לשבח בפסטיבל הבינלאומי של סיאטל SIFF, הוקרן בפסטיבל הסרטים גרינוויץ' והיה מועמד ל6 פרסי אקדמיה בשנת 2015.
דורית חכים היא בימאית ותסריטאית, בוגרת בית הספר לקולנוע סם שפיגל. בתחילת דרכה היתה עיתונאית ב"העיר", "חדשות", "מעריב" ו"הארץ". במהלך לימודיה בסם שפיגל יצרה את הסרט הקצר, "משהו בעל ערך", שזכה בפרס אריה הכסף בפסטיבל ונציה, 1998 והשתתף בפסטיבלים רבים ברחבי העולם וזכה בפרסים נוספים.
הסרט "ירח בבית 12", בהפקת מובי פלוס ובהפצת יונייטד קינג, הוא סרטה העלילתי הראשון באורך מלא.

 

תקציר

לני (יערה פלציג), בת ה21, חיה בבית ילדותה במושב ומטפלת במסירות באביה החולה, שמאושפז בבית חולים. ללני אין אף אחד מלבדו – אחותה הגדולה, מירה (יובל שרף), ניתקה קשר עם המשפחה לפני שנים רבות ומאז חיה בתל אביב, שם היא מנהלת יחד עם בן זוגה, דורון (גל תורן), את מועדון הלילה הכי נחשב בעיר.

לילה אחד מירה מתדפקת על דלת הבית במושב .המפגש המחודש בין האחיות פוער אצל שתיהן את פצעי העבר והן נאלצות להתמודד עם הנסיבות שהביאו לקרע ביניהן. לתוך היחסים השברירים ביניהן נכנס השכן החדש במושב –בן (גפן ברקאי), נער מתבודד בן 16. לני ומירה עושות את הדרך חזרה האחת אל השנייה במסע התבגרות שסופו גאולה הדדית.

 

דורית חכים היא בימאית ותסריטאית, בוגרת בית הספר לקולנוע סם שפיגל. בתחילת דרכה היתה עיתונאית ב"העיר", "חדשות", "מעריב" ו"הארץ".
במהלך לימודיה בסם שפיגל יצרה את הסרט הקצר, "משהו בעל ערך", שזכה בפרס אריה הכסף בפסטיבל ונציה, 1998 והשתתף בפסטיבלים רבים ברחבי העולם וזכה בפרסים נוספים.
חכים כתבה וביימה דרמות לטלוויזיה ביניהם:
"קראוון 841", במסגרת הפרויקט "שיעור מולדת" עליו זכתה בפרס התסריט בפסטיבל ירושלים 2001.
"שיווי משקל", במסגרת הראשון בדרמה של הוט, היה מועמד לפרס האקדמיה.
הסרט "ירח בבית 12", בהפקת מובי פלוס ובהפצת יונייטד קינג, הוא סרטה העלילתי הראשון באורך מלא.

 

דבר הבמאית:

אני בוחרת לפתוח את סרטי הראשון, "ירח בבית 12", בפרידה פתאומית ואכזרית. אולי משום שכך התחילו חיי. אמי נפטרה בלידתי. העובדה הנוראית הזו גזלה ממני את אימי והשאירה בי חותם של אשמה. היה זה אך טבעי שאעסוק במשא הכבד הזה בסרטי הראשון, אולם לא היה לי עניין לספר את הביוגרפיה שלי באופן שנאמן למציאות. אני מאמינה שאנחנו נולדים לתוך סיפור אבל גם חיים סיפור שאנחנו מספרים לעצמנו והסיפור משפיע ומשנה אותנו, ועל כן בניתי את הסרט כפאזל של מציאות תודעתית של שתי גיבורות - אחיות, מירה ולני. האחיות נפרדו בילדותן בגלל מאורע טרגי ונפגשות שוב כנשים צעירות. המפגש המחודש של האחיות מוביל אותן למסע התבגרות מול אשמה.

 

עבורי הדמויות – האחיות – ומה שמתחולל בנפשן וביניהן זה הסיפור. האחיות שונות מאד זו מזו, וכל אחת מהן מייצגת תוצר (ייצוג/תגובה) שונה לאותה טראומה מחוללת מהילדות. מכיוון שכך, נדרשתי לתת לכל אחת מהן מבע קולנועי משלה, וככל שהסרט מתקדם – והאחיות הולכות ומתקרבות - המבע הזה הופך לאחד. האסתטיקה המוקפדת של הסרט, התנועה בין שני זמנים באופן לא כרונולוגי, והשימוש התכוף בשוטים מאד סגורים שנחתכים לשוטים מאד פתוחים של מרחבים, נועדו להדגיש את זרם התודעה של הדמויות.

הודות לכל אלה, קיים בסרט מתח חזק בין האלמנטים שמרכיבים אותו. אמנם האלמנטים מתחברים, אבל קיימת גם תחושה שהם עלולים להתפרק בכל רגע, שאין משהו שבאמת מחזיק אותם ביחד. תחושת השבריריות של היצירה מקבילה לזו של נפש הגיבורות, והיא, כמובן, גם אותה השבריריות שקיימת בזיכרון שלנו.

 

   "ירח בבית 12", החל מ-1 בספטמבר 2016 בבתי הקולנוע

 

 טריילר  קרדיט   :סרטי יונייטד קינג

 https://www.youtube.com/watch?v=yd_kENPpNSY

 

צילום רן מנדלסון  / סרטי יונייטד קינג

 

 

 

 #http://clixtrac.com/banner/232807.jpg#